Kedves Tibi!

Szomorúan olvasom, hogy rossz irányba mentek el a dolgok Gyűrűfűn.
Tudod, egy hosszabb hozzászólást akartam írni tegnap, de kitöröltem,
mert én sem akarok okoskodni, tanácsokat osztogatni, hogy ki hogy éljen,
ezt döntse el mindenki, hogy neki melyik út a járható, sorsod a kezedben...
Nos, a lényeg.Leírtad Te is, és tömören a tegnapiban én is,/amit töröltem/
Egy mindenkiért, mindenki egyért ! Különben nem tud létrejönni egy ilyen
közösség, csoport.Pesszimista vagyok ezzel kapcsolatban.Különbözőek
vagyunk, és a kis részletekben van a lényeg.Nagyban az elképzelés
közös, de aztán jönnek a részletek... 
Részemről nem csatlakoznék senkihez, ha a biztonság olyan lenne mint régen,
akkor egyedül/családommal/ valósítanám meg az elképzeléseimet. Erről írtam
már a "Vidék" fórumon, nem ismétlem önmagam.
Próbál menekülni az ember, ebből a nem emberhez való életből, ki így, ki úgy,
embere válogatja.Most magunkról írtam, mert ez nem általános.

Üdv.: Zitus 
Szia Zita!
Pontos a meghatározásod, úgy az emberekkel kapcsolatban, mint a lehetőségekkel kapcsolatban, de mégis azt gondolom, hogy pár család, vagy ember el tudná kezdeni egy ökofalu alapjainak lerakását.
Egy őrségi, vagy zalai kis faluban pár egymás melletti ingatlan, biokultúrás termeléssel, megújuló energia felhasználásával, nyitottan a csatlakozni szándékozók felé, ki tudja, lehet működne.

Szia Tibi!

Nehéz pár sorban leírni a dolgokat...Tegnap este 6 órán keresztül beszélgettünk
a barátaimmal ilyen jellegű témákról, és még nincs vége! :)
Somlósi Lajost üsd be a keresőbe, érdekes lehet számodra is.
Nos, igyekszik az ember saját maga megtermelni az élelmiszert, mint régen, mert
azzá leszel amit megeszel, és ez így van.
Az összetevők lassan ölő mérgek, a zöme.
Az Őrségben nem igazán jó a talaj minősége, kavicsos, talajvíz magas, stb.
Azért nézz rá a Szaknyér településre, szimpatikus a lélekszáma. :)  Tőlem 20 km.
Üdv. egy tudatos vásárló. :)

Zitus 
Szia Tibi!

Örömmel látom, hogy ilyen gondolatok foglalkoztatnak, sőt a megvalósítás sem tűnik távolinak. Igazad van, nem vagyunk még öregek, viszont van élettapasztalatunk, kitartásunk, szorgalmunk. Miért ne kezdeményezhetnénk egy ilyen közösség létrejöttét.
Vannak gyönyörű, élhető, természetközeli helyek Mo-n , pl éppen az Őrség, ami nekem személy szerint legnagyobb vágyam. Egyedül nem költöznék olyan messzire a családomtól, de egy közösség megoldaná a félelmeimet. Még Zala, vagy a Balaton felvidék is kedves nekem, de az Őrség, mindenek felett. Jó lenne látni, hogy mások is vannak, akik belevágnának, s hasonlóan gondolkoznak életről, egészségről, jövőről. Persze azzal mindenkinek tisztában kell lenni, hogy ez nem nyaralás, nagy vállalkozás, kemény munka, lekötöttség, bizonyos értelemben lemondás dolgokról. Ezt örömmel kell és lehet vállalni, mindazért, amit ez az életforma nyújt a természetet tisztelő embernek.
Hosszú voltam, de szeretnék  kis biztatással szolgálni, azoknak, akik még bizonytalanok.

Üdv:   Márti  
huvike írta: Szia Tibi!

Örömmel látom, hogy ilyen gondolatok foglalkoztatnak, sőt a megvalósítás sem tűnik távolinak. Igazad van, nem vagyunk még öregek, viszont van élettapasztalatunk, kitartásunk, szorgalmunk. Miért ne kezdeményezhetnénk egy ilyen közösség létrejöttét.
Vannak gyönyörű, élhető, természetközeli helyek Mo-n , pl éppen az Őrség, ami nekem személy szerint legnagyobb vágyam. Egyedül nem költöznék olyan messzire a családomtól, de egy közösség megoldaná a félelmeimet. Még Zala, vagy a Balaton felvidék is kedves nekem, de az Őrség, mindenek felett. Jó lenne látni, hogy mások is vannak, akik belevágnának, s hasonlóan gondolkoznak életről, egészségről, jövőről. Persze azzal mindenkinek tisztában kell lenni, hogy ez nem nyaralás, nagy vállalkozás, kemény munka, lekötöttség, bizonyos értelemben lemondás dolgokról. Ezt örömmel kell és lehet vállalni, mindazért, amit ez az életforma nyújt a természetet tisztelő embernek.
Hosszú voltam, de szeretnék  kis biztatással szolgálni, azoknak, akik még bizonytalanok.

Üdv:   Márti  

Hmm..
Amint olvasgatom a hozzászólásokat,úgy látom a Hölgyeken nem múlik az Öko-falu megvalósitása,csak még a ffiak húzódoznak töle.Pedig kellenének egy páran ök is,hogy legyen aki kaszáljon,hogy a markot utánuk szedni lehessen a Högyeknek.. :D
Sok sikert! 
Zala megyében: Csöde, Gyűrűs, Keménfa, Zalaköveskút, Vállus, Iborfia, Almásháza, Döbröce, Dötk, Kallósd, Kisvásárhely, Ligetfalva, Sénye, Zalaújlak
Vas megyében: Keléd
Veszprém megyében: Zalameggyes,  Megyer, Hetyefő, Kisberzseny, Somlóvecse, Kispirit, Hosztót, Óbudavár, Tagyon, Kékkút, Salföld, Németbánya

Ezek mind olyan kihalófélben lévő törpefalvak, ahol a népesség nem haladja meg, vagy éppen eléri a 100 főt. Ezek közül a falvak közül néhányban már próbálkoznak a biotermesztéssel, vásárokkal. Ezekhez nem nehéz csatlakozni egy ökofalu elképzeléssel.
[quote="Vajk51"]

Vajk Tibornak írt válaszából egy részlet:

Kedves Tibor! A cél az, hogy a mai modern, szükség esetén minden luxussal ellátott életünket élhessük tovább egy ökofaluban. Nos ezzel a mondattal semennyire sem tudok egyetérteni, vagy esetleg félreértettem... A mai ember legtöbb baja pont ebből a "mai modern, szükség esetén minden luxussal ellátott élet"-ből táplálkozik, és ezt akarnád bevinni egy biofaluba? Ez számomra a tökéletes paradoxon esete... De szívesen veszem mások gondolatait is a témában... [/quote

Kedves Vajk!

Érdeklődő laikusként hadd védjem meg Tibort. Azért, mert valaki ökofaluban gondolkozik, nem kell teljesen kizárni a civilizáció valamennyi előnyét, vívmányát az életéből. Azért még élhet folyóvizes otthonban, fűtheti központi rendszerrel az otthonát, moshat mosógéppel, termeszthet növényeket gépek, öntözéses technológiák segítségével. Az öko gondolat alapvetően arról szól, hogy az életformámmal nem termelek környezetkárosító szemetet, nem mérgezem a levegőt, a vizeket termésnövelő és gomba meg rovarirtó vegyszerekkel, nem zsigerelem ki a talaj termőerejét, pl. monokultúrával. A vetésforgó és a vegyes ágyások régi bevált módszerek. A növényeket természetes módon védem a betegségektől, kórokozóktól. Például megfelelő növénytársításokkal, a természetes egyensúlyt fenntartó madarak,rovarok odacsábításával. A komfortos élethez szükséges energiát megújuló forrásból állítom elő, ha lehet, akkor helyben: termálvizek hőjéből, szélkerékkel, napkollektorral. Ma Nyugat-Európa egyes országaiban már állami szinten is az elosztott, környezettudatos energiatermelést támogatják (alacsony kamatú hitelekkel és adókedvezményekkel), amit a központi rendszer köteles átvenni. Ma már Németországban az összes felhasznált villamosenergia 50% ilyen forrásból származik.A vizet természetes módon tisztítom, például vízinövényes-gyökérzónás tisztítással, illetve a lehető legkevésbé szennyezem, főleg nem vegyszerekkel. Kedves Tibor, erősíts meg, ha te is hasonlóra gondoltál.

És végezetül egy link: http://utajovobe.eu/hirek/energetika/28 ... ara-jarnak

Myrtill

.
Kedves Tibor!

Jól értem azt, hogy Te szívesen megszerveznél, illetve "alapító tagja" lennél egy ökofalunak és aktív részese is lennél alap pilléreinek a lerakásában? Ez konkrét felhívás keringőre vagy csak még álmodozás szintjén van Nálad?

Végig néztem az általad megjelölt falvakat és a Balaton közelsége miatt nekem Tagyon tetszik a legjobban. Mivel a Balaton szerelmese vagyok, fontos számomra, hogy az kerékpárral is hamar megközelíthető legyen.

Lehet, hogy létre lehetne hozni egy ilyen ökofalut friss nyugdíjasokból.Hollandiában -tudomásom szerint- már vannak ilyen kezdeményezések. Pontosan arra alapoznak, hogy egy hasonló korosztály, hasonló életszemlélettel komoly biztonságot nyújthat egymás számára. Már nem kell a gyermekeinkről gondoskodnunk és hamarosan a nyugdíjunkat is hozza majd a postás. És ha elszántak vagyunk abban a kérdésben, hogy természetközeli életmódot éljünk, akkor még realitása is lehet annak, hogy egy ilyen kezdeményezés és annak megvalósítása sikeres legyen. Kérdés mennyi a jelentkező?

Lehet, hogy Magyarországon is lenne erre igény, mert ahogyan Márti is írta, hogy egyedül nem vágna bele, de egy közösség megoldaná a  félelmeit. Ezzel én is pontosan így vagyok. 

Üdvözlettel: Symbolonka 
Kedves Myrtill!
Pontosan erre gondoltam és ezt a bevezetőben, illetve a válaszokban, kiegészítésekben le is írtam.
Mindenkinek mást jelent a luxus, ez okozhatta a félreértést.
Maradjunk talán a - minden kényelemmel ellátott - kifejezésnél.

Kedves Symbolonka!
Igen, szívesen elkezdeném, vagy csatlakoznék egy jó kezdeményezéshez. Sajnos a mai gazdasági helyzet és itt nem az országos gazdaságra gondolok, hanem az emberek pénztárcájára, nem segíti egy ökofalu kialakítását. Hollandia más, másak a nyugdíjak, másképpen szocializálódtak az emberek.
Ott nem okozna problémát, ha mindenkinek meg kellene venni egy házat és valóban ökogazdaságot kialakítani. Szóval ez egy álom, szép álom.  
Kedves Tibor,

dr. Gyulai Iván irásai és a youtube-on lévő kis előadásai is ugyanezt népszerűsítik.
Gömörszőlőst is javaslom megnézni :)

Azt gondolom, hogy ezek a felélt természet miatti túlélésre való kényszeredés lehetséges alternatíváit jelentik: a föld megbecsülését, amely élelmet ad (nem a polcról vesszük le és nem tudjuk mi az és honnan való...).

Visszatérés kell a gyökerekhez - amíg van, amíg nem tesszük egészen tönkre, mert akkor már késő lesz.

Az ökofaluban tanuló, gazdálkodó embernek mindig lesz élelme - élete - mert felfogja, hogy csak magára és a természetes környezetére számíthat, amit megbecsül, fejleszt - törődik vele. Az a viszony kölcsönös - meghálálja a gondoskodást.

Irigylem és sok sikert kívánok.

Piroska

BalazsTibor írta: Hosszú ideje tervezem, de legalábbis gondolkozom az ökofaluhoz való csatlakozáson, vagy új ökofalu szervezésén.
Az alábbi írás részben a fellelhető irodalom felhasználásával készült. Természetesen elgondolásom szerint válogatva és kiegészítve azt.

Ökofalunak tekinthetjük azokat a településeket vagy településrészeket, ahol egy közösség, néhány család, tudatosan, nem szegénységénél fogva, a természettel harmonizáló életet kíván élni.
A legjellemzőbb jegyek:
− természetes, helyi, házilag előállítható anyagok használata az építkezéshez (mint pl. vályog, fa),
− törekvés az élelmiszer önellátásra, alapvetően vegyszermentesen,
− megújuló energiák használata (vízmelegítésre napkollektor, fűtésre kemencében, kazánban fa vagy más biomassza, áram szélenergiával stb.),
− alternatív szennyvíztisztítás (általában az ún. nádgyökérzónás tisztítás, vagyis egy kis nádas tó használata ilyen célra)
− a közösségi élet, a hagyományok megtartásának fontossága.
Adódik a felismerés, hogy 100 éve minden falu „ökofalu” volt, számunkra ezért az a törekvés az érdekes, amellyel ezek a közösségek a hagyományos, természetközeli megélhetési technikákat próbálják a modern élethez igazítani, illetve a modern életet ezek újrafelfedezésével fenntarthatóvá tenni.
Az ökofalvak ezen felül, általában missziójuknak tekintik a szemléletformálást, ezért gyakran találunk köreikben táborokat, előadásokat, nyári szabadiskolákat.
Ezek a táborok, nyári szabadiskolák és az önkéntes munkát vállalók a közösség megélhetésének minőségét javítják, de természetesen a résztvevőket is hasznos tudással látják el.
Példa a foglalkozásokra: Terepséták erdőn, réten, vízparton, ahol játékos tevékenységeken keresztül ismerkedünk az adott helyszín élővilágával. Megismerjük továbbá a gyógynövények gyűjtését, a gyógytea készítését, kóstolással egybekötve. Játékok, ékszerek készítése a természet kincseiből, (nádhajó, csuhé pillangó).
"Állatok nyomán": állatnyomok kiöntése gipszből. A nomád élethez szükséges praktikák gyakorlása, elsajátítása: tűzgyújtás minden körülmények között, főzés agyagtűzhelyen, a csomózás tudománya, a szabad ég alatt hálás gyönyörűsége. Kézműves foglalkozások: bőrözés, agyagozás, nemezelés; használati tárgyak, játékok készítése. Ismerkedés az íjászat alapelemeivel: bot-, ősmagyar-, szkíta- és versenyíjakkal.
A működő ökofalvak többsége vallási alapú, pl. Krisna-völgy (Somogyvámos), vagy Visnyeszéplak. Ezek zárt közösségek ezért működnek is. A közös ideológia összetartó erő.
Gyűrűfű, bár a társadalmi, törvényi kényszer nem eröltetné rájuk a pénz megteremtésének szükségességét, képesek lennének az önellátásra, képesek lennének a közszolgáltatóktól független életre és életmódjuk nem változna nagyot, mégis a külső munkavállalás miatt , mint ökofalu már nem önfenntartó.
Az elmúlt két évben, volt valamilyen előrelépés "faluügy"-ben?
Most olvastam soraitokat .... a dolgok megmaradtak álomszinten?
Nyugdíjas éveimre én is azt tervezem, hogy eladom lakásomat, s vidékre költözöm. Egyedül viszont .. elég nehéz...