[*]tartalmas időtöltés,azonnali sikerélmény,hatásos agytorna.Élő idegen nyelvek közül legkönnyebben,leggyorsabban megtanulható önállóan is.

Kedves Daola,

„Nyelvében él a nemzet”

Az eszperantó nem élő nyelv, nincs múltja és irodalma.
Egy leegyszerűsített nyelv és szókincse is sivár.
Persze, segítségével könnyebben tanulhatunk meg más nyelveket, de ott a latin, hisz az a nyelvek alapja.

Ha bárki is nyelvet akar tanulni, kezdje az angollal, hisz nyelvtana társalgási szinten könnyű.

Ne haragudj, de évekig tanítottam nyelveket és tapasztalatból tudom, hogy milyen jó az, ha valaki eredetiben olvas el egy könyvet vagy elutazik abba az országba, ahol azt a nyelvet beszélik.

Kellemes estét,

Judit
Kedves Judit!

Nem fontos hozzászólnod valamihez, amiről kevés az ismereted, és csak a téves köztudatban is keringő dolgot tudsz hozzáfűzni. Akkor inkább ne szólj hozzá, és bölcs maradsz!
Amit a hozzászólásodban írtál, arra csak azért nem írok jelzőt, mert nehéz lenne szépen minősíteni, csúnyán viszont nem akarom. Mindenesetre jellemzően felismerhető benne a "nagy nyelveket" vagy azok egyikét ismerő, beszélő ember vélt kiváltsága, fölénye, ami természetesen hamis.

Ha csak annyi fáradságot vesz valaki, hogy a keresőbe beírja az "eszperantó" szót, meg fog döbbenni a találatok láttán is, pláne ha meg is nyitja néhányukat! Nem élő nyelv?! Ha-ha-ha... :lol:
Nincs múltja és irodalma? Ha-ha-ha... :lol: Könyvtárnyi irodalma van, és ne egy kicsi falu könyvtárára gondolj! Csak én magam tucatnyi könyvet tudok adni neked, a Pál utcai fiúk -tól kezdve, a legnagyobb és legkiemeltebb művekig, hogy csak az eszperantóra fordított művekről beszéljek, és akkor se szeri, se száma az eredetileg ezen a nyelven írt műveknek, folyóiratoknak, napjainkban is létező rádióadásoknak, rendezvényeknek, találkozóknak, az internetes megjelenésekről nem is beszélve.

Ezzel együtt, és ennek ellenére sajnos az eszperantó nyelv (és mozgalom) nem tart ott, ahol tarthatna, de ennek nem a nyelv az oka, hanem az egész emberiség, amely sajnos nem elég értelmes "állatfaj" ahhoz, hogy kellő mértékben felismerje a saját érdekeit, és a legmegfelelőbb megoldást alkalmazza valamire, ami megoldandó, mint pl. a világ soknyelvűségének problémája.

Az angol nyelv mint nyelv, a béka feneke alatt sem lenne az eszperantóhoz képest, ha csupán csak a nyelvi minőségét, érdemeit, vonatkozásait nézzük. Az angol nyelv az ezt beszélő nemzetek gazdasági és politikai erőfölényének köszönheti a világban betöltött pozícióját, vagyis nyelvileg is gyarmatosította az egész világot, és igazságtalanul bitorolja az úgynevezett "világnyelv" szerepet.
Ha az a világnyelv, amit a legtöbben beszélnek a világon, akkor pedig a kínai a világnyelve, de hát tudjuk, hogy az sem világnyelv...

Olvastad pl. eredetiben Nemere István "Vízlépcső" c. könyvét, hogy csak az egyiket említsem, amit én pl. 1985-ben olvastam eredetiben, ugyanis több könyve is először eszperantó nyelven jelent meg, és csak később magyarul is?
Voltál már eszperantó világkongresszuson kedves Judit, ahol száznál is többféle nemzetiségű és nyelvű emberrel beszélgettél kötetlenül, tolmácsok nélkül? Én már többször is voltam. és sorolhatnám sokáig, de nem kívánlak meggyőzni semmiről, csupán nem hagyhatom szó nélkül a sommás megalapozatlan, lekicsinylő, alapos ismeretek hiányáról tanúskodó hozzászólásodat.

Azt, hogy "Nyelvében él a nemzet" senki sem vitatja! Az eszperantó nyelv nem is a nemzeti nyelvek ellen van, hanem azok használói között, tehát az egész világ nemzetei számára egy "híd" nyelv szerepét kívánja betölteni. Pontosan azért, hogy saját nemzeti nyelvét mindenki szabadon használhassa, élhesse meg otthon a saját hazájában, nemzetében, de nemzetközi párbeszédben, alkalmakon egy nyelvi egyenjogúság mindenkit(!) meg tudjon illetni azáltal, hogy a saját nemzeti nyelvét senki másra nem erőltetheti rá, mert az igazságtalan és erkölcstelen a többire nézve. Az eszperantó mindenki számára (könnyen, gyorsan) tanulható nyelvként nyelvi egyenjogúságot teremt.
Gazdasági, politikai, stb. fölényével így senki sem élhet(ne) vissza, és teremthetne ezeken az alapokon nyelvi fölényt is magának, mint az egyik-másik nagyobb nemzeti nyelv teszi ezt.

Egyébként a magyar nyelv az ősnyelv, a nyelvek legkiválóbbika, elnyomása, eltörlése a magyar nemzettel együtt, háttérhatalmi érdek, és sajnos létező folyamat is. Ennek a nyelvnek vagyok a legfőbb híve, de az eszperantót pocskondiázni nem hagyom. Én sem mondok véleményt számomra ismeretlen témakörben, vagy csak annyit és úgy fűzök hozzá, amilyen a szintemnek megfelel.
www.eszperanto.hu
csak egy a sok tájékozódási lehetőség közül...
Kedves Csyperke,

Sose tartottam magam bölcsnek, hisz ahhoz még nem vagyok elég idős.
Talán majd 120 évesen.

Nyelvismeret ? Hálával tartozom szüleimnek, hogy már hét évesen megismertettek az idegen nyelvekkel és életem során nagyon sok élményt és örömet jelentett, hogy nyelveket beszélek.
Nyelvek nélkül ma se lenne munkám, hisz ötvenhez közel tértem vissza a munkavilágába.

Ha idegen nyelven olvasok egy könyvet sose jut eszembe a politika vagy az adott ország gazdasága. Gazdasági, politikai fölény ? A hideg kiráz a szavaktól is.

Ha Brontë nővérek könyveit olvasom akkor az angol táj jut eszembe, ha véletlen Goethe kerül a kezembe akkor pillanatra eszembe jut Weimar.

Nem, megbántani nem akartam senkit, de számomra az angolnyelv szerelem és sose jutna eszembe eszperantót tanulni.

Daola, ha soraim megbántottak akkor elnézésed kérem.

Judit
Esperantóból nekem is középfokú nyelv vizsgám van de főiskola óta nem foglalkoztam vele. Pedig sokan mondták hogy nagyon jól elboldogulnak vele a világban. És tényleg siker volt mert egy szűk év alatt főiskola, gyerek és munkahely mellett is képes volt az ember lánya megtanulni
Csyperke írta: Kedves Judit!

Nem fontos hozzászólnod valamihez, amiről kevés az ismereted, és csak a téves köztudatban is keringő dolgot tudsz hozzáfűzni. Akkor inkább ne szólj hozzá, és bölcs maradsz!
Amit a hozzászólásodban írtál, arra csak azért nem írok jelzőt, mert nehéz lenne szépen minősíteni, csúnyán viszont nem akarom. Mindenesetre jellemzően felismerhető benne a "nagy nyelveket" vagy azok egyikét ismerő, beszélő ember vélt kiváltsága, fölénye, ami természetesen hamis.

Ha csak annyi fáradságot vesz valaki, hogy a keresőbe beírja az "eszperantó" szót, meg fog döbbenni a találatok láttán is, pláne ha meg is nyitja néhányukat! Nem élő nyelv?! Ha-ha-ha... :lol:
Nincs múltja és irodalma? Ha-ha-ha... :lol: Könyvtárnyi irodalma van, és ne egy kicsi falu könyvtárára gondolj! Csak én magam tucatnyi könyvet tudok adni neked, a Pál utcai fiúk -tól kezdve, a legnagyobb és legkiemeltebb művekig, hogy csak az eszperantóra fordított művekről beszéljek, és akkor se szeri, se száma az eredetileg ezen a nyelven írt műveknek, folyóiratoknak, napjainkban is létező rádióadásoknak, rendezvényeknek, találkozóknak, az internetes megjelenésekről nem is beszélve.

Ezzel együtt, és ennek ellenére sajnos az eszperantó nyelv (és mozgalom) nem tart ott, ahol tarthatna, de ennek nem a nyelv az oka, hanem az egész emberiség, amely sajnos nem elég értelmes "állatfaj" ahhoz, hogy kellő mértékben felismerje a saját érdekeit, és a legmegfelelőbb megoldást alkalmazza valamire, ami megoldandó, mint pl. a világ soknyelvűségének problémája.

Az angol nyelv mint nyelv, a béka feneke alatt sem lenne az eszperantóhoz képest, ha csupán csak a nyelvi minőségét, érdemeit, vonatkozásait nézzük. Az angol nyelv az ezt beszélő nemzetek gazdasági és politikai erőfölényének köszönheti a világban betöltött pozícióját, vagyis nyelvileg is gyarmatosította az egész világot, és igazságtalanul bitorolja az úgynevezett "világnyelv" szerepet.
Ha az a világnyelv, amit a legtöbben beszélnek a világon, akkor pedig a kínai a világnyelve, de hát tudjuk, hogy az sem világnyelv...

Olvastad pl. eredetiben Nemere István "Vízlépcső" c. könyvét, hogy csak az egyiket említsem, amit én pl. 1985-ben olvastam eredetiben, ugyanis több könyve is először eszperantó nyelven jelent meg, és csak később magyarul is?
Voltál már eszperantó világkongresszuson kedves Judit, ahol száznál is többféle nemzetiségű és nyelvű emberrel beszélgettél kötetlenül, tolmácsok nélkül? Én már többször is voltam. és sorolhatnám sokáig, de nem kívánlak meggyőzni semmiről, csupán nem hagyhatom szó nélkül a sommás megalapozatlan, lekicsinylő, alapos ismeretek hiányáról tanúskodó hozzászólásodat.

Azt, hogy "Nyelvében él a nemzet" senki sem vitatja! Az eszperantó nyelv nem is a nemzeti nyelvek ellen van, hanem azok használói között, tehát az egész világ nemzetei számára egy "híd" nyelv szerepét kívánja betölteni. Pontosan azért, hogy saját nemzeti nyelvét mindenki szabadon használhassa, élhesse meg otthon a saját hazájában, nemzetében, de nemzetközi párbeszédben, alkalmakon egy nyelvi egyenjogúság mindenkit(!) meg tudjon illetni azáltal, hogy a saját nemzeti nyelvét senki másra nem erőltetheti rá, mert az igazságtalan és erkölcstelen a többire nézve. Az eszperantó mindenki számára (könnyen, gyorsan) tanulható nyelvként nyelvi egyenjogúságot teremt.
Gazdasági, politikai, stb. fölényével így senki sem élhet(ne) vissza, és teremthetne ezeken az alapokon nyelvi fölényt is magának, mint az egyik-másik nagyobb nemzeti nyelv teszi ezt.

Egyébként a magyar nyelv az ősnyelv, a nyelvek legkiválóbbika, elnyomása, eltörlése a magyar nemzettel együtt, háttérhatalmi érdek, és sajnos létező folyamat is. Ennek a nyelvnek vagyok a legfőbb híve, de az eszperantót pocskondiázni nem hagyom. Én sem mondok véleményt számomra ismeretlen témakörben, vagy csak annyit és úgy fűzök hozzá, amilyen a szintemnek megfelel.
http://www.eszperanto.hu
csak egy a sok tájékozódási lehetőség közül...

Kedves Csyperke,
nagyon köszönöm ezt a nagyon érdekes eszmefuttatást az eszperantó nyelvről,magam sem gondoltam volna,hogy még létezik ez a nyelv.Valamikor jó sok évvel ezelőtt sokat olvastam róla, s igen,próbáltak egy egyszerűen megtanulható közös nyelvet alkotni,amely azután világnyelvvé válik,amelyen bármely ország szülöttei megérthetik egymást.Szerintem nagyon jó ötlet volt,s talán kár,hogy nem lett belőle semmi....az angol "kiütötte a  nyeregből".
A magyar nyelvvel kapcsolatosan pedig,nagyon igazad van....csodálatos nyelv,melyen hihetetlenül árnyaltan fejezheti ki magát az ember....kár,hogy olyan kevesen ismerik, s hogy be vagyunk zárva a saját nyelvünkbe,
Igen, van mit, és van miért nagyon sajnálni! Az angol nem kiütötte a nyeregből, a közelébe sem engedte soha a nyeregnek, de talán nem ez volt a legfőbb baj, hanem leginkább az, hogy mindig is egy ördögi körben volt. Az emberek mindig úgy viszonyultak hozzá, hogy, ha majd kötelező nyelv lesz, akkor tanulni fogjuk. Akiken múlhatott az, hogy tanítva legyen, azok meg azt mondták, hogy ha majd egyébként is elég nagy igény és érdeklődés lesz iránta, akkor be lesz vezetve az oktatási rendszerbe. Így aztán mindig egymásra várt és mutogatott a két tábor, előrelépés pedig nem történt, hiába volt olyan logikus és nyilvánvaló az előnye.

A nyelvi egyenjogúság bármely nemzetközi kapcsolatban aranyat érne pedig, mert ezen a téren is irtózatos elnyomás és aránytalanság van. Éppen a legkiszolgáltatottabb nemzeti nyelveket védené meg az eszperantó nyelv! Az embereknek tömegesen fel kellene ébrednie persze ezen a téren is ahhoz, hogy változás legyen jó irányba, és igazságosan. Csakhogy "korszellem" sajnos most éppen nem olyan.

Ettől függetlenül a magam részéről jó szívvel ajánlom bárkinek, hogy tanuljon meg eszperantóul, ha szeretne más nemzetek tagjaival beszélni, érintkezni, esetleg utazni, világot látni, stb. Bár manapság nagyon "veszélyes üzem" ma már az utazás, világlátás, hogy így forrong a világ, és kiszámíthatatlan dolgok, események jöhetnek bárhol, bármikor.... De ebben nem az eszperantó nyelv a hibás. Az csak egy eszköz (lehet) különböző anyanyelvű emberek között a legkönnyebb, és legelegánsabb, legigazságosabb kapcsolattartásra.
Én nagyon sokféle emberrel beszélgettem korábbi, aktívabb időszakomban, minden kontinensről, mindenféle rendű, rangú emberrel, és lenyűgöző volt az a közvetlenség, kötetlen és gördülékeny mód, ahogyan társalogni, ismerkedni, barátkozni lehetett egymással, ez semmihez nem hasonlítható.
Persze azért ehhez valóban jól és folyékonyan kell beszélni ezt a nyelvet is, és ez is megkíván áldozathozatalt az embertől, csak az nem mindegy, hogy mekkorát. Az átlagos nyelvérzékkel rendelkező ember töredéknyi nehézséggel boldogul vele, mint más nyelvek esetében. És szép is! Jó hallani, dallamos, fonetikus, szókincse nemzetközi, a szavak alkotása döntően logikus és könnyű!
Kívánom, hogy sokan ismerjék és érezzék meg azt az élményt, amit adni tud!

Kedves Judit! Te meg ne vedd a szívedre, csak lásd be, hogy kicsit tévedtél. Persze, nagyon könnyű belezúgni egy-egy nemzeti nyelvbe is, és jogosan lehetsz hálás is a szüleidnek, hogy korán az angol nyelv birtokosa lehettél. Bármelyik nyelvet jó, és érdemes tudni, beszélni magas színvonalon, de akár csak kevésbé is. De igazságos, mindenki számára egyenlő esélyt, rangot, jogot, emberi tartást, kölcsönös tiszteletet biztosító megoldás csak egy van a nyelvek tengerében, és ez éppen az eszperantó nyelv. Ezt kell megérteni, és jó lenne gyakorlattá tenni az egész világon..
Bonan vesperon!

Ez esperantóul: Jó estét!

Lehet, hogy kihűlt már ez a topik, de azért nem állom meg, hogy ne írjak pár sort.
Először is hálás vagyok Csyperkének, hogy oly türelmesen és kulturáltan védte meg kedvenc nyelvemet a szokásos - tévedésektől hemzsegő - lesajnáló bírálattal szemben.
Nekem az Esperanto örökké szent és sérthetetlen marad - oly sok örömöt és élvezetet adott és ad nekem ma is.
Változatlanul az a véleményem, hogy aki nyelvet akar tanulni érdemben (nem csak 250 szóval elgagyogni egy idegen országban) annak le kellene tesztelni magát az eszperantóval. Mert ha ezt a könnyű és logikus nyelvet nem képes elsajátítani, akkor a többivel kár próbálkoznia.
Más. Az angol csupán (...?) gazdasági erejének köszönheti világnyelvi szerepét. Mert se nem szép, se nem logikus, se nem fonetikus (mindent máshogy írunk és máshogy ejtünk.) Lehet valaki szerencsés, és kint élve tudja megtanulni, de egyenrangú partnere sosem lesz egy született angolnak (németnek, franciának stb.)
Longe vivu Esperanto! Julio
Barátaim!

nagyon megörültem a blognak.
Gyermekkoromban tanultam az eszperantót,sajnos csak egy évig. Mégis köszönöm a Jóistennek, hogy ezáltal megismerhettem Tolnai Laci bácsit, a tanárt.
Helyesebb a "tanító" szót használni, mert egy nehéz világban igazítgatott bennünket . Egy olyan világban, ahol a tisztességes emberek lehajtott fővel jártak.
Már tudom, hogy sok bántásban részesült azért, mert ingyen tanította a proli gyerekeket.
Egyszerű bányalakatos volt, mégis a legjobban tiszteltük a felnőttek közül.
Nem tudom az Ő szeretett nyelvén elmondani, hogy megkönnyezem az emlékét is.
Tolnai László, Tokodaltáró, örökké élni fogsz bennem.
Sajnálom, h ez a topik nem pezseg, mert az E. nekem igen kedves - amint már ezt említettem. Nagyon örültem Csyperke nívós összefoglalójának, meg sem próbálom űberelni, mert felesleges. Talán annyit még itt az 50-en felüliek Klubjában - h minden unatkozó klubtagunknak szeretettel ajánlom az E.megtanulását, mivel gyors sikerélményt nyújt, és külföldi levelezőtársak százait teszi lehetővé.
Akinek egy kicsi nyelvérzéke van, 30 nap után már tud levelezni a világ bármely országában megtalálható eszperantistákkal.
Ezt még az angol nyelv sem tudja produkálni...
Üdv és segítség tőlem: Julius (Julio)
Látom, szeretett nyugdíjas barátaim és hölgyeim, nemigen kattantok rá erre a szép, vidám nyelvre.
"Erre a kis időre már nem érdemes?" ;-)))
Én speciel így 69 évesen is használom, külföldi e.mail partnereim vannak és jókat beszélgetünk ezen a nyelven.
Na, mindegy csak viccelődöm itten, szép tavaszt mindenkinek!
Bonan Nokton!
Most újra benéztem ide, jó látni, hogy még mások is hozzászóltak, és inkább mellette, nem ellene....
Én nem bánnám, ha időnként a skype-on egy kicsit beszélgethetnék eszperantóul azzal, aki szintén gyakorolgatná egy kicsit. Szintén Csyperke néven vagyok fenn, mikrofon is van (mi havas mikrofonon, do bonvolu min alparoli, kaj iom babiladi kun mi)!
Én gyermekkoromban tanultan önszorgalomból az eszperantót Apukámmal. Nagy reményeket fűztem hozzá a jövőre tekintettel.  Mint tudjuk minden logikus és ésszerű megoldásnak  ellenkezőjét szülik a .... kik is... mindenkire rábízom... 
A Magyar a teremtés nyelve! Én nem érzem úgy, hogy be lennék zárva nemzetem nyelvébe. Az Atlanti óceántól, a Boszporuszig sok helyen megfordultam, és elboldogultam  néhány angol szóval. Sehol nem próbáltak eszperantóul kommunikálni velem. A főiskolák büfészakain, mint vélt könnyű nyelvet előszeretettel tanulják az eszperantót, hogy meg legyen a diploma. 
Kioktatást pedig nem kérek, ez csak a véleményem. :)

Julius írta: Sajnálom, h ez a topik nem pezseg, mert az E. nekem igen kedves - amint már ezt említettem. Nagyon örültem Csyperke nívós összefoglalójának, meg sem próbálom űberelni, mert felesleges. Talán annyit még itt az 50-en felüliek Klubjában - h minden unatkozó klubtagunknak szeretettel ajánlom az E.megtanulását, mivel gyors sikerélményt nyújt, és külföldi levelezőtársak százait teszi lehetővé.
Akinek egy kicsi nyelvérzéke van, 30 nap után már tud levelezni a világ bármely országában megtalálható eszperantistákkal.
Ezt még az angol nyelv sem tudja produkálni...
Üdv és segítség tőlem: Julius (Julio)

Kedves Julio,
már Csyperkének is megírtam a véleményem, de veled is teljes mértékben egyet értek azzal, amit az angol nyelvről írtál.Elég sokat utaztam a világban, Skandináviától Kínáig, s nem tudom, hogy csak a véletlen műve, hogy soha olyan emberbe nem botlottam,aki megkérdezte volna, hogy beszélem-e az eszperantó nyelvet.Nagy bánatom, hogy túl későn kezdtem angolul tanulni, s bár elboldogulok vele, (inkább a szakmai nyelvet beszélem)de igazán társalogni nem tudok, és szerintem már nem is fogok, mivel alig használom, így csak felejtek.A hozzászólásod kapcsán elgondolkodtam, hogy esetleg érdemes lenne eszperantóul tanulni.
Üdvözlettel,
Iris