Kedves Túratársak!

Ez az új fórumtéma igazából az 50Plusz Túraklub égisza alá tartozik, de mégis más egy kicsit. Mert most egy 'extrém' túrára készülünk. Mert sosem késő semmit sem elkezdeni. És mi ezt most be szeretnénk bizonyítani.

Most egy olyan lehetőséget kíválok fel Nektek, amelyet esetleg sokan kétkedve olvastok majd. Lehetőséget egy rendhagyó barlangi túrára, amely a Budai-hegységben tömegközlekedéssel jól megközelíthető helyen van: ez pedig a Mátyás-hegyi barlang kiépítetlen szakasza.

Biztosan többen voltatok már kivilágított, lebetonozott kényelmes sétával bejárható barlangban (Pálvölgyi, Aggteleki, Szt. István bg., stb.) De olyanon biztosan kevesen, ahol nincs világítás, ahol szűkületek vannak, ahogy csúszós lehet a talaj, ahol esetleg létrákon is kell mászkálni. Ahova sisak, fejlámpa, csúszásmentes túracipő szükséges. És olyan ruha, amit nem sajnáltok, ha sáros, vizes, agyagos lesz. És a klausztrofóbiát meg a denevérektől való félelmet sem árt otthon hagyni. :-)

Dec. 6-án (Mikuláskor) egy ilyenre hívlak Benneteket! A túravezető egy Zsandár névre hallgató 43 éves megszállott barlangász lesz, aki nem riad meg attól, hogy 50Plusz-os kezdő barlangászokat fogadjon és vezessen végig ezen a varázslatos földalatti világon. S mindezt teszi szenvedélyből, szerelemből, megszállottságból. Eddigi legidősebb "kezdője" 76 éves volt. A túra 10:00-kor indul, és addig tart, amíg mi bírjuk szuflával, de nem tovább, mint 16:00.

Ha a dátum megfelel, és nem féltek a nagy kalandtól, kérlek még a héten jelezzétek felém, ha szeretnétek ennek a részesei lenni. Mert a férőhelyek végesek. Az elhatározást pedig tettek fogják követni! :-) Képzeljétek csak el azt a büszkeséget, amit majd éreztek, ha újra feljöttök a felszínre. Bár lenn sokkal tisztább a levegő. mint fenn.

Nem elriasztásul, inkább bátorításul nézzétek meg ezt a videót:
http://www.youtube.com/watch?v=Y38CGTKy9-o
(Igaz, itt a 2 barlangásztársam nálam jóval fiatalabb volt, de a vezető viszont 70 fölött járt. És a Mátyáshegyi azon része, ahova mennénk, ennél jóval könnyebb terep.)

Sok szeretettel várva a bátorságukat nem szégyenlőket!

Üdvözlettel:
Myrtill
Kedves Myrtill!

Ott a helyem. Máris felvehetsz a listára.

Köszönettel:

Sissy
Státuszjelentés:
Alig másfél óra elteltével máris öten vagyunk! (Max. helyek száma: 20 fő) Aki jelentkezni szeretne, az 50Plusz Túraklub témaindító blognál talál email elérhetőséget. (Ha írsz oda, akkor egyben túraklub tag is leszel, persze csak ha akarsz.)

Ha nekik sikerült, akkor nekünk miért ne? Igaz, minket már nem kísér el anyukánk, apukánk. :-)

kids in the cave.jpg
A hozzászóláshoz csatolt képeket csak a regisztrált tagok láthatják.
Kedves Myrtill!

Nagyszerű ötlet!!

Menjünk...
Az első gyorsjelentés a Mikulás napi 50Plusz barlangtúráról.Hárman sajnos beteget jelentettek, de így is Zsandár nevű túravezetőnkkel nyolcan vágtunk neki a nagy kalandnak. És mindannyian épségben ki is jutottunk. És nem volt sem pánik, sem klausztrofóbia, se bokaficam. Csak egy nagy-nagy élmény. Sajnos a fotók szerények, mert egyrészt sötét volt, másrészt fejlámpáink belevilágítottak a kamerába. harmadrészt a lebegő finom porszemeken megvillanó vakufény "barlangi" hóesés látszatát kelti számos fotón. És persze nem a fotózás volt a legfontosabb dolgunk, A képeket látva biztosan megértitek, miért.

tiszta ruhaJPG.jpg

zsandár mászik.JPG

istván lebeg.JPG

nem félreérteni.JPG

porhóJPG.jpg
További képek:

kiscsoport bennJPG.jpg

[attachment=3]Homo denevér alias János egy szűkületben.JPG

PC063169.JPG

PC063116.JPG
Sziasztok Rozsamarika vagyok gratulalok nektek alig varom hogy 21-en talalkozzam veletek ugyesek vagytok  sziasztok
Sziasztok!! Nagyon örülök,hogy részt vehettem. Csak ne lenne ekkora izom lázam.Gratulálok a szervezőnek 10 csillagot javasolok neki a tízes skálán. :D

Sziasztok!
Mély," feloldhatatlan" irigység töltött el a beszámolót látva! :( Sajnos, most engem ért utol az unokák betegsége! Pedig nagyon-nagyon vártam ezt a lehetőséget! Örülök, hogy jól éreztétek Magatokat, és egy csodálatos élményben volt részetek! :D
Sziasztok!

Gratulálok MINDENKINEK és irigykedem, üdv a csapatnak:
April..
Kedves Klubtársak! Kedves Myrtill!
Szombati barlangtúránk kapcsán engedtessék meg egy bevezető eszmefuttatás, amit annak az alapgondolatnak szentelnék, hogy egy sikeres tevékenység elindításánál mekkora fontossággal bír a kezdeményezés, az alapötlet! Amikor egy csoportból egyvalakinek van egy csendes, kedves indítványa, amire csupán némi tettrekészséggel kell válaszolni, aztán megjön a lelkesedés, visszafiatalodsz néhány évtizedet, szóba sem jöhet az, hogy amit megmásztál, letudtál, legyűrtél valamikor, ne tudnád megcsinálni most is, mindezt feldobott lelkiállapotban, túllépve képességeiden, túllicitálva egymást! Egyszóval, sokkal több élménnyel gazdagodtam, gondolom gazdagodtunk a szombati barlangtúránk kapcsán, mint amennyit reméltem!
Időben érkeztünk a helyszínre, én szokásom szerint egy órával korábban már felderítettem a terepet, ezt leginkább akkor szoktam tenni, amikor először megyek arra a helyre. Összeverődtünk a gyülekezőhelyen, a Pálvölgyi részen, kicsit gazdátlannak éreztük magunk a többi csoporthoz képest, de egyszercsak megjelent a szép "királykék(?)" Suzuki Ignis (engedtessék meg nekem a márkareklám, mert nekem is ilyen van), túravezetőnkkel Horváth Ferenc Zsandárral, a Zsandár természetesen ragadványnév, egykori rendőrtiszti múltjára utalva, és két segítőjével. Mindjárt nem voltunk gazdátlanok, elfoglaltunk egy asztalt a büfében, gyors eligazítás a felszereléseket és a kötelező túraszabályokat illetően, fényszórós sisakok kiosztása, részvételi nyilatkozatok intézése, végül pisikálás és egyebek bonyolítása, mert bizony a barlangban erre nem lesz lehetőség. Én azért jó közkatona módjára eközben elfogyasztottam egy nagy adag forralt bort is, biztos ami biztos alapon. Ezután irány a Mátyáshegyi rész az út túloldalán és egy leginkább katonai bunker bejáratára hasonlító vasajtón át a barlang előterébe. Átöltözés túraruhába, sorbaállítás, mindenkinek fix helye volt, én az utolsó előtti voltam, mögöttem a segéd túravezető Dávid zárta a sort. Már az indulás "kellemesen" bátorító volt, egy több mint tízméteres masszív vaslétrán kellett leereszkedni a járatba. A továbbiakat nagyon röviden lehetne összefoglalni. Egyik "akadály" követte a másikat. Az eléggé rövid vízszintes szakaszokon is csak leginkább botladozva lehetett előrehaladni, olyan sok volt a kiálló kő, nagyon rövidek voltak azok a szakaszok ahol felegyenesedve lehetett haladni. Leginkább összegörnyedve, vagy négykézláb kellett menni. Aztán jöttek a lejtők, ezek voltak nehezebbek, mert szigorúan be kellett tartani az utasítást, példul olyant, hogy jobb vállad a falnak nyomod, bal lábaddal kitapogatod azt a kiszögellést, aztán stb. stb. Zene volt füéeimnek időnként a sor végén hallani a "hamleti" vívódásokat: "nem, nem én ezt képtelen vagyok megcsinálni", aztán megcsinálta, mert visszafordulni nem lehetett, le kellet győznie önmagát és ott volt mindig a "kegyetlen zsandár". A barlang termei is sokkal kisebbek, mint másutt. Például a színháznak nevezett, szépen elkülönülő "színpadával", "nézőterével", "művészbejárójával". Itt estünk át a felavatáson az úgynevezett avatófalon, amelyen az arra vállalkozók, az előzetes bemutató mászás után szerencsét próbáltak, próbáltunk, megkísérelve elérni a beszögellés tetején lévő üreget, ott megmaradni, elfordulni, tapsikolni egyszerre kézzel és lábbal, aztán visszacsúszni a biztonságosabb színpadra. Röviden, a nehézségi foka a mutatványnak csupán annyi volt, hogy egyetlen hibás mozdulat, és máris visszacsúsztál, vagy gurultál, de ott volt a "jó zsandár", akinek a segítségével azért volt egy kis sikerélményünk. A mi jelenésünk után egy aranyos gyermekcsoport vette birtokába a helyszínt, egy kislányokból álló kórus karácsonyi dalokat énekelt a színpadon. Azért nagyon érdekes egy ilyen dolog, egy földalatti, örökös sötétségben lévő üreget, rövid időre életre keltünk fényeinkkel és jelenlétünkkel, a hely barátságosan befogad minket, aztán helyreáll a dolgok évmilliók óta tartó rendje, gazdagodunk egy élménnyel, tudomást szerezünk erről a helyről és megkedveljük azt! A művészbejárón indultunk tovább. Ezután jött a neheze, szinte kizárólag csúszva mászva haladtunk, hol ereszkedtünk a meredélyeken, hol másztunk a szirtekre, egyszóval mozgalmas volt, az elefántfejet formázó kövületet is megcsodáltuk. A "csokiszünet" alatt kis beszélgetés, erőgyüjtés volt, szerintem senkinek nem jutott eszébe a vércukorszintje. Végére maradt a legjobb teszt, amit profi csapatépítő trénerek is alkalmazhatnának. Érkezett a parancs, lámpákat eloltani, kézenfogni egymást, jobb váll érinti a falat, indulás! Bizony nem volt könnyű, volt akinél elszakadt a cérna és nem bírta ki végig a sötétséget, de tanulságos volt! Még egy angolul beszélő csoporttal is szembementünk, a megnövekedett "népsűrűség" csak nehezítette a feladatot. A túraútvonal utolsó állomása a kápolnának nevezett hely volt, számos emlékplakettel, amelyeket az ezeket a helyeket kedvelők emlékére helyeztek el.
"Dióhéjban" ennyi lenne a beszámolóm, erről a csodálatos helyről, amely véleményem szerint megmarad örökre ilyennek, mert jellegéből adódóan nem kiépíthető, nem szelidíthető meg, nem alakítható át a tömegturizmus számára! Ezt a "fiatalító" túrát véleményem szerint évente meg kellene ismételni, mindannyiunk épülésére! Köszönet Myrtillnek az ötletért és a szervezőmunkáért! Üdvözlettel: István51.
Kedvesek....
Nagyszerű, és extrémnek nevezhető túra részesei lehettünk...
Köszönöm az élményt...
PC061085.JPG
PC061091.JPG
Kedves Túratársak!
Köszönetemet fejezem ki és is Myrtillnek a szervezésért, Zsadárnak és két társának a túravezetésért,
Klubtársaimnak a merész vállalkozásért és végrehajtásáért.
István összefoglalójához néhány fotó (végül is a fényképezőgép az Ő zsebében volt):

A legutolsó felvételt nem tudtam feltölteni, mivel AVI kiterjesztésű file. Cime: motoszkálás a sötétben.
Majd elküldöm Myrtillnek, hátha Ő ügyesebb lesz nálam.

Jó volt veletek!
Kedves Barlangász Társak és Egészségesen Irígykedők :-) !

Köszönöm nektek a lelkesedést, a kitartást, a teljesítményt! Valamint a hiteles beszámolókat és a további feltöltött képeket. És hogy feltegyük a pontot az i-re, hárman (Ágota, Myrtill és Bandi) úgy gondoltuk, hogy ennyi kaland nekünk nem elég egy napra.

Ezért még aznap este sötétedés után csatlakoztunk egy Mikulás túrához valahol a Nagy-Kevély aljában. Azért ott, mert az eljegesedés miatt 400 m fölé nem mehettünk. A teliholdat akartuk köszönteni, ahogy a túraklub, amihez csatlakoztunk ezt már 149. alkalommal teszi. De a sűrű felhőzet miatt azt hittük, hogy ezúttal nem fog sikerülni. Aztán az erdőben is találkoztunk egy-két kósza Mikulással, Majd a Hold is megszánt minket: kb- 5-10 percre előbukkant a sűrű felhőzet mögül. Az eső pedig velünk volt, mert szolidaritásból épp a túra ideje alatt nem esett. Ja, és vaddisznót is - nem láttunk, de hallottunk. Egészen közelről.

Bizonyítékként álljon itt két kellően kísérteties fotó és egy hiányos csoportkép (összesen 9-en voltunk).

telehold2.jpg

telehold3.jpg

telehold10.jpg