Nem múlt el nap, hogy ne történt volna számunkra fontos vagy érdekes esemény.

Ezen a napon született a "zongora hercege"
 1899. április 29-én Edward Kennedy néven született Duke Ellington, a "zongora hercege", tizenkétszeres Grammy-díjas zeneszerző, zongoraművész, zenekarvezető. "A művészet veszélyes dolog, akárcsak egy cirkuszi mutatvány: amint megszűnik a veszély, érdektelenné válik" - mondta Duke Ellington, aki a Duke (herceg) becenevet gyerekkori barátaitól kapta elegáns öltözködése és választékos, arisztokratikus modora miatt.
 Duke Ellington több, mint ezer kompozíciót írt. Ő volt az első zenész, aki a jazzben alkalmazta a válaszolgatós technikát, amely a Do Nothin' till You Hear from Me című számban is megfigyelhető. Ezen kívül gyakran élt klasszikus zenei megoldásokkal is. A legfontosabb alakja a jazztörténelemnek, de más műfajokban is jelentőset alkotott, beleértve a blues-t, a gospelt, a filmzenéket, a populárisabb és klasszikus műfajokat is. Karrierje több, mint ötven éven át töretlenül ívelt felfelé és magába foglalta a zenekarvezetést, egy kimeríthetetlen énekeskönyvnyire való dal megkomponálását, legendás filmzenéket, színpadi zeneszerzést, musicalek megírását, és számtalan világkörüli turnét. Rengeteg műve vált örökzöld jazzstandarddé.

A big bandekről való invenciózus gondolkodásának és hatalmas karizmájának köszönhetően alapjaiban változtatta meg a jazzről, mint művészeti formáról való gondolkodást. Személyiségének hihetetlen vonzereje lehetett, ha negyvenhét évig ilyen sikeresen egybetartotta zenekarát, és akadtak olyanok, mint a hűséges Harry Carney, aki mind a negyvenhetet lehúzta a "főnökkel". A zenekarban megforduló zenészek száma több, mint százra tehető, és velük Duke mindig szót tudott érteni, egyéniségükre szabott szólókkal kedveskedett nekik, apjuk helyett is apjuk volt.

Vér szerinti fia, Mercer Ellington, maga is elismert zeneszerző volt, bár folyamatosan küzdött apja árnyékával. Duke Ellington tüdőrákban hunyt el 1974 májusában, New Yorkban. Hírneve halála után is nőtt, 1999-ben posztumusz Pulitzer-díjjal ismerték el. A zene volt a végzete: élete végéig rendkívüli elhivatottsággal dolgozott, így válhatott a jazztörténelem egyik legnagyobb óriásává.   https://www.youtube.com/watch?v=TrytKuC3Z_o

A hozzászóláshoz csatolt képeket csak a regisztrált tagok láthatják.
]360 éve ezen a napon megszületett Bartolomeo Cristofori olasz hangszerkészítő, akinek a zongora feltalálását tulajdonítják.  
 https://www.google.hu/webhp?hl=hu
Köszi,hogy néha felhívod figyelmünket érdekes,különleges eseményre, személyre,történetre.
Egy csipetnyi kultúra sohasem árthat.
Üdv:Anikó
Ezen a napon 32 éve halt meg Romhányi József "a rímhányó" író , költő. 

Interjú a farkassal, aki állítólag megette Piroskát

Az Új Bárány riportere felkereste Ordast.
 Interjút kér. Én leközlöm. Olvasd.
 - Igaz volna ama vád,
hogy Ön orvul elfogyasztott egy egész nyers nagymamát?
- Egy nagymamát? Egy grammot se!
Ez az egész csak Grimm-mese!
- Hogy Piroskát Ön falta fel, talán csak az is hamis vád?
Nem hagyott meg belőle mást, csak egy fél pár harisnyát?
- Hogy én őt ruhástul? Mit ki nem eszeltek!
Én még az almát is hámozva eszem meg.
- Furcsa, hogy a kunyhóban, hol megevődtek mindketten,
mégis piros farkasnyálnyom díszeleg a parketten.
- Az úgy történt, hogy ők aznap meghívtak a viskóba.
Nagyon finom uzsonna volt, szamóca és piskóta,
 s mivelhogy én evés közben állandóan vicsorgok,
a vérveres szamócalé a pofámból kicsorgott.
- Én úgy tudtam, hogy önnél szabály,
hogy csak friss húsárut zabál.
- Kacsa! Füvet rágok lomhán legelészve,
zsengét, hogy a gyenge gyomrom megeméssze.
- És meddig lesz Önnél a juhhús is tiltva?
- Eddig! De erről már nem írhatsz, te birka!
:D  

És még egy : https://www.youtube.com/watch?v=XcnYPRDlqDY 
Nekem is nagy kedvencem a Rímhányó.

A hely szelleméhez híven egy igazi széééép szerelmes levél - Romhányi módra.  :wink:

Romhányi József: Marhalevél

Egy tehén szerelmes lett a szép bikába,
minden vad bikának legvadabbikába.
Vonzalmát megírta egy marhalevélben
nagyjából ekképpen:

– Hatalmas Barom!
Bocsássa meg, hogy pár sorommal zavarom.
Tudom, mily elfoglalt, milyen megbecsült Ön,
mégis tollat ragadott csülköm,
hogy amit a marhanyelv elbőgni restell,
 így adjam tudtára, Mester!
Ön, ismervén jól a tehénszív rejtelmét,
tudja, hogy nem minden a napi tejtermék.
Amíg szorgalmasan duzzasztom tőgyemet,
gondolatom egyre Ön körül őgyeleg.
Muú! Minden bikák közt legelőkelőbb!
Midőn megláttam a legelő előtt,
elpirultam, elsápadtam,
vágy reszketett felsálamban,
s úgy éreztem, kéj oson
keresztül a rostélyoson.
Muú, hogy forrt a vér szívembe,
hogy tódult a bélszínembe!
Az a perc, mit Ön velem tölthet maholnap,
megrázza majd egész pörköltnekvalómat.
Ám míg Önről ábrándozom kérődzve,
vad féltés öl a szívemig férkőzve,
és átjárja ó mind a kín
velőscsontom, mócsingjaim.
Már bánom e merész vágyat,
hisz Ön büszke tenyészállat,
csupa gőg,
mely után az egész tehéncsorda bőg.
De ne féljen Bikaságod!
Ha nem szeret, félreállok.
Nem fog látni levert búsnak,
mert beállok leveshúsnak.
Ám, ha mégis kegyes szívvel veszi e levelet
és megszánja az Önért égő tehenet,
Válaszoljon hamar rája,
Üdvözli Önt a marhája.

Ím a levél. Ráírva a kelte.
Az úton a posta előtt le is pecsételte.
De a postáskisasszony nem vette fel...  

.....és íme aki mindezeket "elkövette", nekem is nagy kedvencem.
1888.május 13-án született Inge Lehmann, dán szeizmológus és geofizikus. Ő fedezte fel
a Föld belső magját. Sajnos a Wikipédia linkjét nem sikerült idetenni.
Ezen a napon, 1817,május 15-én született Irinyi János, vegyész a
zajtalan, robbanófej mentes gyufa feltalálója. 
1891. május 15 – én született Mihail Afanaszjevics Bulgakov író († 1940). Bulgakov keserűen rosszalló és groteszk leírása az akkor születésben lévő Szovjetunió hétköznapjairól gyakran fantasztikus és abszurd vonásokat tartalmazott – ez az orosz nyelvű irodalomban Gogol óta a társadalmi kritika tipikus módszere. Sok műve a szigorú sztálinista cenzúra áldozata lett, ezeket csak sok évvel a halála után ismerhette meg az olvasóközönség. A Kutyaszív már 1925-ben kész volt, a Szovjetunióban 1987-ben nyomtatták ki először.
Legismertebb, világhírű művét, A Mester és Margaritát haláláig írta, de csak 1966-67-ben jelenhetett meg.
1859. május 15- én született Párizsban Pierre Cienter Curie (+ Párizs, 1906. április 19.) fizikai Nobel-díjas (1903) fizikus, kémikus.
1949. május 19-én született Budapesten Vitéz László (+ Kecskemét, 2006. június 23.) színművész. A Színház- és Filmművészeti Főiskola elvégzése után a győri Kisfaludy Színházhoz szerződött. 1977–1980 között a Miskolci Nemzeti Színházban játszott. Kecskeméten és Debrecenben töltött egy-egy sikeres évadot, majd 1982-től haláláig a kecskeméti Katona József Színház tagja volt. Drámai és vígjátéki fő- és mellékszerepeket egyaránt alakított, de minden esetben elbűvölte a közönséget tiszta beszédével, varázslatos orgánumával és átgondolt, tehetséges játékával.
1799. május 20 – án született Honoré de Balzac, a francia realista regény megteremtőinek egyike.
Honoré de Balzac.jpg
Neve a világirodalom legjelentősebb alakjai között szerepel († 1850).
Legyen egy "híres" kortárs is.   :)
Ezen a napon született  1976-ban  Németh Ferike dobos.   
Kép  
https://www.youtube.com/watch?v=_G_OIedeAc0
    Németh Ferenc egyike azon kevés kortárs magyarnak, akinek a nevét országhatáron kívül többen ismerik, mint belül. Németh egy apró faluban, Zalacsányban nevelkedett, ahol háromévesen kezdett dobolni, jazz-és klasszikus zenei tanulmányai során ösztöndíjainak köszönhetően a világ legnevesebb jazzoktatási intézményeiben képezte magát. Megjárta a Berklee College of Music-ot, a New England Konzervatóriumot és - első és egyetlen magyarként - a Thelonius Monk Institute-ot is. 2003-ban költözött New York-ba, ahol hamar a jazz szcéna keresett személyisége lett.
 Karrierje során olyan ikonokkal dolgozott együtt, mint Herbie Hancock, Wayne Shorter, John Abercrombie vagy Jonathan Kreisberg. Németh saját zenekarát, a Ferenc Nemeth Quartetet is világhírű zenészekkel alapította.  Lionel Loueke gitáros, Kenny Werner zongorista, Gregory Tardy szoprán- és tenorszaxofonos mellett a világklasszis fúvós, Chris Potter 
Ezen a napon, 1906-ban született Josephine Baker  amerikai táncosnő, akinek a charlestont köszönhetjük. :D

https://www.youtube.com/watch?v=jEH6eDpjgRw  

Kép
Éppen 30 évvel ezelőtt, 1985. július 13-án rendezték meg a Live Aid segélykoncertet az afrikai, elsősorban etióp éhezők megsegítésére. A két fő helyszín a londoni Wembley stadion és a philadelphiai Kennedy stadion volt.

A koncert előzménye, hogy Bob Geldof egy riportfilmet látott a tévében az éhező etióp gyerekekről, és tenni akart az érdekükben, ezért aztán Midge Ure-rel megírták a "Do They Know It's Christmas?" c. számot, hogy bevételeiből élelmiszert szállítsanak Afrikába. A kislemez hatalmas sikert aratott. Ez lett a segélykoncert befejező dala is a londoni helyszínen:

https://www.youtube.com/watch?v=bjQzJAKxTrE

A rendezvényt televíziós közvetítéseken keresztül több mint másfél milliárd ember látta egyenes adásban. Csúcspontjának a Queen előadását tartják, ahol Freddie Mercury élete legnagyobb alakítását nyújtotta:

https://www.youtube.com/watch?v=r19FYTYRvSc

A koncert szimbólumává ( és talán a segítségnyújtás ikonjává)  a philadephiai  záródal, a We are the world lett.

https://www.youtube.com/watch?v=kcqkA4A16dU