Kedves Klubtársak!

Emlékezzünk hagyományainkra, elődeink szokásaira, töltsük fel hagyománypolcunkat.

Lehetne bármi, csak pár ötlet: tulipános láda, búbos kemence, tollfosztás, fonó, kukoricafosztás, lakodalmi versek/mondókák, regölés, régi ritka mesterségek, népi megfigyelések stb.

Nemrég találtam pár igazán régi falvédőt, innen az ötlet. A falvédőről talány annyit, hogy bájos esetlenségében idealisztikus életképeket ábrázol: szerelmespárt vagy a konyhában tüsténkedő háziasszonyt, virágornamentikával övezve. A versbe szedett szöveg rajta gyakorta nép- és műdalokból, a Bibliából származnak, tartalmukat tekintve életbölcsességeket, intelmeket hordoznak, illetve érzelmes vagy humoros töltettel bírnak. A fehér textilt kék vagy piros fonállal varrták ki régen, szár- vagy keresztöltéssel.
A hozzászóláshoz csatolt képeket csak a regisztrált tagok láthatják.
Nagyon egyetértek Veled!
Egy gondot érzek csak: el kell jönnie az éveinkkel együtt a bölcsességnek,hogy a múltbeli szépséget értékelni, vagy talán hiányolni (?) tudjuk. Nagymamám konyhájában több ilyen falvédő, hokedli terítő,csipke, stb.volt. Akkor ez természetesen tartozott a Nagymamához, a csak általa készített ételekhez,illatokhoz. Vásárokon újra láthatjuk a régi, megmentett tárgyakat. Ez jó ötlet a "hagyománypolcunkra". Nekem eddig a szívem belesajdult, ha ilyesmit láttam, mert sem nagymama, sem terítők már nem léteznek. De igazad van, megfogadom, Hagyománypolcomra fogok tenni ilyesmit! Mert gondolni az emlékekre, a rég elmúlt dolgos kezekre szívmelengetően kell.
Köszönöm.
Üdv: Anikó  
11124847_287321668058897_5106596058512687006_o.jpg
Kedves Timearesz!
Nagyon örülök a felvetésednek!
Én gyűjtöm azokat a képeket, melyek a valódi népművészet tárgyi emlékeit mutatják. Főleg a viseletek érdekelnek, ez szakmai ártalom.
Nagyon fontosnak tartom, a hagyományok újra élesztését, és újra fogalmazását is. Azonban nem mindegy, hogy ez igényesen, vagy giccsbe hajlóan történik.
Egy-két képet felteszek, amik szerintem az igényes megközelítést jelentik. 
11159492_287321664725564_7734410667053985135_n.jpg
11159492_287321664725564_7734410667053985135_n.jpg

S a következő két kép talán a legszebb példája annak, hogyan lehet igényesen alkalmazni a népi motívumokat. Egy magyar versenytáncos fiatal hölgy ruhája, melyet az édesanyja készített. 
11937935_10206204618772068_5316692907471165575_n.jpg
11960263_10206204616972023_8589930327178545181_n.jpg

Katakat 
Elnézést, a szerkesztés még nem az erősségem!
  :lol:
Ez a terítő a nagymamámtól maradt Rám, Ő hímezte :)
Katakat írta: Elnézést, a szerkesztés még nem az erősségem!
  :lol:

Katakat ! nagyon szépek ezek a ruhák :)
November 11-e Szent Márton napja.

Aki Márton napján ludat nem eszik, ehetik az bármit, mégis éhezik.” – tartja a mondás. A Márton-napi ludas étel fogyasztása egy legendában gyökerezik, mely szerint a 4. században élt szent ember, Márton a libaólban rejtőzött el a püspökké választása elől, az állatok gágogása azonban elárulta búvóhelyét, így vállalnia kellett a tisztséget.

A Márton püspökről elnevezett nap a gazdasági évnek is fontos állomása, az őszi munkák befejezésének, a szüret végének időszaka, melyhez számtalan babonát, szokást köt a néphagyomány. Márton-nap időjósló, rámutató és dologtiltó nap is, nem utolsó sorban pedig
a 40-napos adventi böjtöt megelőző utolsó nap, amikor a jóízű és gazdag falatozás, vigasság megengedett

Egy kalendáriumi regula szerint: „Márton napján, ha a lúd jégen jár, akkor karácsonykor vízben poroszkál“. Egy további időjóslás pedig azt mondja, hogyha Márton jókedvű, akkor bizony kemény lesz a tél. A Márton-napi időjósláshoz kapcsolódik egy olyan hagyomány, mely szerint a ropogósra sült libának a mellcsontjáról óvatosan lefejtették a húst, és szemügyre vették a mellcsontot: amennyiben a sült liba mellcsontja fehér színű és hosszú volt, akkor hosszú, havas, hideg télre számítottak. Ha a mellcsont barna és rövid volt, csak amolyan fekete karácsonyos, locs-pocs, sáros időre lehet számítani.

A bornak Márton a bírója“- tartja a hiedelem, azaz ezen a napon a bort mindenképpen meg kell kóstolni. A must ilyenkor változott borrá, az egész évi fáradozás gyümölcse ekkor mutatkozott meg, az eredménnyel pedig szívesen el is dicsekedtek a boros gazdák. Márton a nagyobb borvidékeken az újbor védőszentjeként is ismert.
Vízkereszt

A magyar vízkereszt kifejezés a vízszentelés hagyományára utal

Január 6-án a nyugati egyházakban három eseményt ünnepelnek: a napkeleti bölcsek vagy a hagyomány szerint háromkirályok (Gáspár, Menyhért és Boldizsár) látogatását a gyermek Jézusnál; Jézus megkeresztelkedését a Jordán folyóban, valamint az általa véghezvitt első csodát a kánai menyegzőn (a víz borrá változtatása).

A keleti egyházak a kezdetektől vízkereszt ünnepén szentelik meg a vizet. A katolikus egyház csak a középkortól alakította ki ezt a hagyományát.

Szokás volt a szenteltvíz hazavitele, melynek gyógyító hatást tulajdonítottak. Régebben otthon a szenteltvízzel megitatták az állatokat, hogy ne legyenek az év folyamán betegek, vagy az emberek magukra locsolták, betegségek vagy rontás ellen. Egyes helyeken a ház földjét is meglocsolták vele, hogy áldás legyen a házon. Megszentelték a vízzel a házakat, az ólakat. A bölcsőre is szenteltvizet hintettek.
Újabb szokás szerint vízkeresztkor bontják le a karácsonyfát.

Vízkereszt vagy háromkirályok napja a karácsonyi ünnepkör zárónapja és a farsang kezdőnapja.

Vízkereszttől hamvazószerdáig farsangi időszak van.

„ Farsangol a világ! kinek nincs:
Feleséget keresni jő;
Mellőle megszökik, kinek van …
Oh boldog farsangi idő …!”

/Tompa Mihály/
Megtaláltam nagyapám kézilámpáját a sötét napokra.
Használati utasítás:mivel az elemtartót nem találtam,tégy bele egy gyertya csonkot.

Kerékpár tulajdonosi igazolvány 1930-ból (korabeli forgalmi engedély)

Szüleim még ilyen ruhában esküdtek örök hűséget.

Végül egy csatoskönyv 1905-ből

Folytatás a következő oldalon.

Folytatás.
Ez is a miénk.
A padláson még érdemes szétnézni,kincseket talál aki keres. 
Én a szekrényben őrzöm az Anyukám által készített kötényt. Minden lányának és lány unokájának készített, örök emlék tőle.  Időtöltésként én is szoktam varrogatni. 2-3 éve nagy divat volt  a kalocsai motívum a ruhákon, akkor megtanítottam lányomat és menyemet is hímezni. Lelkesen hímeztek, farmerra, blúzra, szoknyára.

Kalocsai.jpg

Nagyon szépek.
Nekem ez a három van, nagyanyáné voltak :D  
Kata gyönyörű!  
Előkerestem, a fiók mélyén volt. A gyűrödés a "patinája" :D
Kedves Lilaorchidea!

Őrizzük!

kalocsai2.jpg

Ez a menyasszonyi ruhám egy részlete. A család minden nő tagjának őrzi keze nyomát. :)

kalocsai 3.jpg

Ezt pedig már én készítettem, még nincs keményítve és vasalva. Most nem divat, de szekrényben jól elfér. :)