"A bögrét két kezébe fogta, úgy estefelé egy vasárnap csöndesen elmosolyodott", de ahelyett, hogy üldögélt volna egy kicsit a félhomályban, dédnagyanyám megindult velem a krumpliföld felé.
Akkoriban még csak buzik léteztek, a melegek később léptek színre és a háború is hideg volt, de legalább este hatig kellett várni, míg a hőség annyira alább hagyott, hogy megfelelő intenzitással fel tudjuk venni a harcot a ránk törő ellenséggel. A megátalkodott Johnson elnök nem csak Coca-colával mételyezte dolgozó népünk éber és színtiszta pszichéjét, de a bőség kosarába--amiből mindenki egyaránt vehetett--kerülő burgonya mennyiségét is szerette volna a Colorado-bogár nevű biológiai fegyverrel a minimálisra redukálni.
Bár valószínűnek tartom, hogy a harcnál érdekesebb elfoglaltságot is ki tudtam volna eszelni magamnak vasárnap estére, de az összegyűjtött kártevőkért cserébe pénzt fizettek, és az azon megvásárolható faszárú nyalókák, krumpli cukrok és egyéb nyalánkságok víziója olyan elementáris erővel hatott a képzeletemre, hogy kénytelen voltam eladni a lelkem a Mammonnak, minek következtében dédnagyanyámmal és két bádog bögrével elindultunk a Coloradók Eldoradója felé.
A bögrékben összegyűlő, undorítóan gomolygó, ezer lábbal kapálózó szörnyek tömege láttán gyermeki lelkemben tisztán kikristályosodott az ellenünk harcoló imperializmus csupasz valósága és félelmetes volta.Ennek ellenére illúzió rombolónak tartottam ezeknek a védekezésre képtelen mütyüröknek a gyűjtögetését.Ha már gyermeki fejjel megadatott a lehetőség, hogy megküzdhetek valakikkel, valahogy heroikusabb és látványosabb cselekvésnek tartottam volna harcolni a hétfejű sárkánnyal vagy merő heccből szexuálisan felajzani, és kielégületlenül hagyni valami gonosz boszorkányt.
A harc monotonitása idővel kikezdte az idegeimet, s az is lehet, hogy a lenyugvó nap fényében fürdő krumpliföld idilli békéje pacifista gondolatokat gerjesztett bennem, mindenesetre egyre kevésbé tudtam a munkára összpontosítani.Deprimált hangulatom kivetült gyermekien ártatlan arcomra, s dédnagyanyám tekintetéből valami olyasmit olvastam ki, hogy nem igazán érdemes álmodoznia egy esetleges mezőgazdasági karrierről velem kapcsolatban.