Nagyon a szívem csücske és úgy gondolom  a többi topik között ennek a témának is helye van.
Én azokról a szobrászokról és szobraikról szeretnék a topikban írni, képeket feltölteni,akiket nem tanultunk az iskolában és ha megkérdezik,hogy mondj egy szobászt,akkor ne csak  Izsó Miklós  vagy valamelyik másik nagyon híres szobrász  neve  és alkotásai legyen a válasz. 

Az idén  [b]BORSOS ISTVÁN[/b]  nyerte  el  a legjobb nyugdíjas képzőművész díjat. Márványból készült szobrai lettek a nyertesek a többi alkotás fölött. Sok évig Ő volt az encsi Váci Mihály gimnázium igazgatója,ma is a településen él. Jól ismerem,   időnként összefutunk a  városban és hihetetlen,hogy bár -ha nem tévedek-80 éves lett, a mosolya az évek során sem változott.Ugyanolyan fürge, életigenlő és közvetlen,mint fiatalabb korában. Ma is alkot, ez a lételeme. Szobrai egy  részét-nőalakok-  nagyobbik lánya Aranka ihlette elmondása szerint. Talán azon a  fotón amit elsőként teszek fel az Ő alakjával, nagyobbik lánya látható.Ezt a fotót az egyik  régióbeli   hírportálról hoztam, a többi saját kép.

Van neki egy állandó kiállítása tudomásom szerint a boldogkőváraljai várban, ahol nagyon sokszor megfordultam már. Legutóbb a várban lévő  szobrait lefényképeztem,ezek közül  pár.

A hozzászóláshoz csatolt képeket csak a regisztrált tagok láthatják.
Szigligeten a temetőben járva feltűnt egy sír, amely nagyon-nagyon elütött a környező, hagyományos síroktól. Marton László szobrászművész síremléke volt, amelyet ő tervezett saját magának. Nagyon szeretem az alkotásait, ő találta ki a"Kiskirálylány" szobrokat is, amelyeket a kislánya ihletett.

https://www.kozterkep.hu/28832/marton-laszlo-siremleke

De ő az alkotója a Duna-parti József Attila emlékműnek is.
Sőt, számomra a meglepetés erejéval hatott, hogy Kiskunhalason - ahol gyakran megfordultam ifjabb koromban - a kórház előtti tér kompozíciójának a szobrát is ő alkotta.
https://lh3.googleusercontent.com/proxy ... 1wWzRLRNBs
Sokszor jártam az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetbe /szerencsére nem betegként és nem is beteghez/ és minden alkalommal megcsodáltam a természetbe szépen illeszkedő alkotásokat.
Most csak négyet ajánlok a figyelmetekbe, de lényegesen több is található az intézetben.

Metky Ödön Amphora
Metky Ödön Amphora.jpg

Bokros Birman Dezső Napbanéző-szobor
Bokros Birman Dezső Napbanéző-szobor.jpg

Berczeller Rezső Táncoló leányok
Berczeller Rezső Táncoló leányok.jpg

Egy kis pajzán vidámság:
Bencsik István Játszó mackók
Bencsik István Játszó mackók 1.jpg

Bencsik István Játszó mackók 2.jpg

/Állítólag itt régen az intézet óvodája volt, az udvarát díszítették ezek a szobrok!/
/A képeket 2019 nyarán készítettem./

Ha titeket is érdekel, kinek az alkotása egy köztéri mű, akkor a segítségetekre lehet a
https://www.kozterkep.hu/
oldal, ahol térkép segítségével is kereshettek.
R.Kiss Lenke ikonikus szobra Veszprémben

A korsós lány (Zsuzsi)
" Budapest számos különleges látnivalót rejt, amelyet a turisták nem ismernek. Sőt, a fővárosban élők nagy része is csak hallomásból tudja, hogy léteznek itt-ott apró szobrocskák elrejtve az utcákon. "

https://traveladdict.hu/kincsvadaszat-b ... -nyomaban/

Mekk-Elek-1067x800.jpg
Az első Kolodko Mihály miniszobor Veszprémben! 2020 július

Őrzi a vár bejáratát, lehetne akár egy a sok Johannita lovag közül (koronaőr egyenruhában), akik a Szent Koronát és a Szent jobbot őrízték, 1944.november 6 és december 6 között.

Már van több kis szobor azóta.
"Summáját írom..."
Tinódi Lantos Sebestyén szobra, Pusztai Ágoston alkotása az Egri vár bejáratánál.

12a_var_fele2.jpg
Evilia Cselebi, török utazó szobra Egerben (Rostás Bea Piros alkotása)
A hódoltsági területeket bejárva, leírásokat gyűjtött, így Egerről is.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... szobor.JPG

Nosztalgia egy letűnt életkor után (csónakos szobor) Győr
9000 Győr, Baross Gábor út

Nosztalgia egy letűnt életkor után (csónakos szobor) információk
A nosztalgiázó csónakos szobor

A csónakos szoborként ismert alkotás a győri Baross Gábor úton, a sétálóutca közepén, Paulikovics Iván 1997-es alkotása. A szobor, mely a Nosztalgia egy letüt életkor után címet viseli, egyránt nagy népszerűségnek örvend a győriek és az idelátogatók körében is.

Népszerűségét többek közt annak köszönheti, hogy a helyi legenda szerint aki a csónakban ülő férfialak intim testrészét megérinti, azt szerencse éri a magánéletben. A hölgyek, akik szerelmi életükben, netán gyermekáldásban várnak a szerencséjükre, nem hagyják ki a lehetőséget, így aztán a szobor bizonyos testrésze láthatóan egyre fényesebb.

Paulikovics Iván szobrászművész
Paulikovics Iván szobrászművész 1953. december 24-én született Budapesten. 1972-77 között a Képzőművészeti Főiskola, majd 1977-78-ban a moszkvai Szurikov Főiskola hallgatója volt, 1984-ben a Római Magyar Akadémián tanult. 1979 óta kiállító művész. 1980-83 között Derkovits-ösztöndíjban részesült. 1982-ben munkáját Derkovits-díjjal jutalmazták.